NASZ ERASMUS

Program Unii Europejskiej wspierający wymianę edukacyjną.

W ramach programu możesz uczyć się za granicą, wziąć udział w zagranicznej mobilności zawodowej lub realizować międzynarodowe projekty edukacyjne.

Erasmus to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu – to kontynuacja europejskich programów edukacyjnych realizowanych od 1998 r. Jego celem jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Do udziału w programie są zatem uprawnione także instytucje i organizacje publiczne i prywatne wspierające edukację formalną oraz uczenie się pozaformalne i nieformalne osób w każdym wieku.

Narodową Agencją Programu Erasmus i jego realizatorem w Polsce jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Oviedo 2024

Przed nami drugi wyjazd w ramach programu Erasmus+ „Gamify English”. Tym razem lecimy do Oviedo w Hiszpanii. Nasza ósemka to dwóch opiekunów p. Joanna Piskorska i p.Tomasz Szczepkowski oraz uczniowie: Anna Dąbrowska, Lena Wróblewska, Mateusz Głowacki, Michał Jaranowski, Szymon Lipiński oraz Konrad Popielarski. W ramach przygotowań do wyjazdu nasi uczniowie wraz z opiekunami napisali i nagrali cztery krótkie filmy o tematyce związanej ze sportem, szkołą, zawodami oraz językami obcymi. Dziękuję bardzo za pomoc p. Joannie Piskorskiej, p. Wisławie Szłapce, p. Anicie Zbonikowskiej, p. Annie Grazi, p. Wioletcie Wolfram oraz p. Joannie Kaśkiewicz.

W Oviedo czekają na nas dalsze wyzwania w ramach realizacji naszego projektu. Tym razem będziemy tworzyć filmy w zespołach międzynarodowych z naszymi przyjaciółmi z Turcji i Hiszpanii. Ale oprócz twórczej pracy czeka nas też wspaniała przygoda, poznamy nowych przyjaciół oraz zwiedzimy piękne zakątki Hiszpanii. A teraz życzę miłego oglądania!

Erasmus +, Oviedo
Dzień 1
Od niedzieli, 21 kwietnia, grupa 6 uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami przebywa w hiszpańskim Oviedo w ramach programu Erasmus +. Pierwszy dzień był długi i interesujący. Poznaliśmy naszych kolegów z Hiszpanii i Turcji, zwiedziliśmy miejscową szkołę, która zaskoczyła nas swoją nowoczesnością. Mieliśmy okazję przyglądać się lekcjom w oddziałach przedszkolnych i 1-3, odwiedziliśmy bibliotekę, salę muzyczną, a także zagraliśmy mecz piłki nożnej z Hiszpanami. Dowiedzieliśmy
się, że dialekt asturyjski jest najstarszym językiem romańskim. Rozpoczęliśmy również prace nad filmikami o różnej tematyce.
Popołudniem udaliśmy się na zwiedzanie miasta. Pani Lucia oprowadziła nas po miejscowych zabytkach – przedromańskim kościele San Julian de los Prados i Katedrze San Salvador, w której znajduje się słynna Chusta z Oviedo. Jest to okrwawiona tkanina, w którą (wg tradycji) zawinięta była głowa ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa.
Przed nami kolejne pracowite dni w słonecznej Hiszpanii.
Erasmus +, Oviedo
Dzień 2
Za nami drugi dzień pobytu w Oviedo. Był on ciekawy i niezapomniany. Skończyliśmy prace nad scenariuszami do filmików, które będziemy nagrywać razem z naszymi przyjaciółmi z Hiszpanii i Turcji. Uczestniczyliśmy także w spotkaniu z patronką szkoły, w której mamy przyjemność przebywać. Carmen Ruiz Tilve urodziła się w 1941 r. w Oviedo. Jest pisarką, doktorem filologii i emerytowaną wykładowczynią dydaktyki, języka i literatury. Pracowała w miejscowym uniwersytecie. Cieszymy się, że mieliśmy okazję ją poznać. Tego dnia zostaliśmy też poczęstowani tradycyjną hiszpańską tortillą. Jest to rodzaj omletu przygotowywany z jajek, ziemniaków i cebuli. Był ciekawy w smaku i bardzo pożywny. Na koniec dnia udaliśmy się za miasto, aby zwiedzić przedromański budynek, jakim jest Iglesia Santa Maria del Naranco. Wzniesiono go na zboczu góry Naranco w IX w. Niestety nie mogliśmy wejść do jego wnętrza. Trwają bowiem prace, które uniemożliwiają zwiedzanie. Niemniej jednak warto było udać się w
długą wędrówkę, aby go zobaczyć. Jutro czeka nas wycieczka po Asturii. 
Przesyłamy pozdrowienia z pięknej,
choć chwilowo deszczowej, Hiszpanii.
Erasmus +, Oviedo
Dzień 3
We środę, trzeciego dnia naszego pobytu w Hiszpanii, nasi przyjaciele zabrali nas na zwiedzanie Asturii. Tego, co zobaczyliśmy, nie da się opisać w kilku słowach. Widoki zapierały dech w piersiach. Najpierw udaliśmy się do małego zakątka, zwanego Playa de Gulpiyuri. Przez miejscowych opisywana jest jako dziura, którą zalewa morze. Położona jest ona blisko miejscowości Llanes. Następnie panie z Hiszpanii zabrały nas nad Bufones de Pria. Zobaczyliśmy z bliska Morze Kantabryjskie, które jest częścią Oceanu
Atlantyckiego. Było wietrznie, ale dla nas najważniejsza była woda, która swoim odcieniem przypominała lazur. Chwilę odpoczynku spędziliśmy w parku pełnym dinozaurów. To atrakcja turystyczna umiejscowiona tuż przed wejściem do Museo del
Jurasico. Stamtąd też roztaczał się przepiękny widok na wodę i właśnie w takich okolicznościach przyrody mieliśmy możliwość wypicia ciepłej herbaty, soczków i zjedzenia ciasteczek. W końcu dotarliśmy na plażę. Znajdowała się ona we wiosce Lastres.
Spacerowaliśmy tamtejszymi uliczkami, podziwialiśmy zwierzątka (widzieliśmy nawet jaszczurkę) i tutejszą roślinność. Na drzewach rosną tu cytryny i pomarańcze. Promenada zaprowadziła nas wprost nad wodę. Była zimna, ale niebywale piękna.
Na takie wrażenia czekaliśmy jeszcze zanim przylecieliśmy do Oviedo. Na koniec zjedliśmy pyszny czterodaniowy obiad w restauracji w centrum miasta Villaviciosa. Mogliśmy skosztować zup z owocami morza, z kurczaka, a także specjału asturyjskiej kuchni – fabadę. Jest to potrawa z fasoli z kiełbasą, kaszanką i golonką. Dla miłośników mięsa były do wyboru gulasz wołowy lub eskalopki, które do złudzenia przypominały naszego polskiego schabowego. Z pełnymi brzuchami wróciliśmy wieczorem do Oviedo.
Dzień trzeci był cudowny. Z pewnością te wspomnienia zostaną z nami na całe życie.
Erasmus +, Oviedo
Dzień 4
To już czwarty dzień, odkąd przybyliśmy do Hiszpanii, a ona nadal nas zaskakuje! Dziś nie pracowaliśmy w szkole, ale udaliśmy się na tutejszy uniwersytet, aby zobaczyć, jak kształcą się przyszli profesorowie. Byliśmy zaskoczeni wyglądem hiszpańskiej uczelni. Studenci kształcą się dwupoziomowo – mają zajęcia teoretyczne, w większych grupach i zajęcia praktyczne, w kilku mniejszych
zespołach. Panie nauczycielki pokazały nam, jak prowadzą swoje zajęcia. Zaprezentowały też ciekawe aplikacje i opowiedziały o swojej pracy. Następnie udaliśmy się na Stare Miasto, a tam zwiedziliśmy Ratusz. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat Oviedo i całego regionu Asturii – na przykład tego, że z miasta, które nas gości, pochodzi obecna królowa Hiszpanii, Leticia.
Pani przewodnik, Paula oprowadziła nas po dalszych częściach Starego Miasta, poprowadziła nas przez szereg pięknych uliczek, a także opowiedziała historię Oviedo i Bazyliki San Salvador. Potem udaliśmy się na obiad, do restauracji, która specjalizuje się w daniach z ryżu. Mogliśmy spróbować tradycyjnej hiszpańskiej paelli i zjeść przepyszne i wielkie burgery. Jutro czeka nas trudny dzień. Musimy zakończyć wszystkie prace, ponieważ w sobotę wracamy już do domu.
Erasmus +, Oviedo
Dzień 5
To już ostatni dzień naszego pobytu w Oviedo. Od rana pracowaliśmy nad filmikami, które wkrótce będzie można obejrzeć w społeczności eTwinning. Łącznie nagraliśmy 9 filmów o różnej tematyce, między innymi jedzenie, zdrowie, media
społecznościowe, programy telewizyjne, kultura. Było to trudne, ale nie niemożliwe dla nas. Poradziliśmy sobie z tym bardzo dobrze i jesteśmy zadowoleni z efektów naszej pracy. Na koniec dnia zjedliśmy uroczysty obiad z naszymi przyjaciółmi. Pani Laura,
koordynatorka projektu z Hiszpanii, wraz z koleżankami zaprosiła nas na obiad w stylu asturyjskim do restauracji Tierra Astur el Vasco. Jedzenie było przepyszne. Mogliśmy posmakować asturyjskich wędlin, empanady, kalmarów, krewetek, ryb i
wołowiny. Nie ominął nas także tutejszy deser. Zanim pożegnaliśmy się z gospodarzami i teamem z Turcji otrzymaliśmy certyfikaty uczestnictwa w projekcie Erasmus+ „Gamify English”. Pobyt w Oviedo w Hiszpanii był dla nas jednocześnie nauką i przygodą życia.
Poszerzyliśmy znajomość języka angielskiego i nawiązaliśmy znajomość z uczniami i nauczycielami z Turcji i Hiszpanii. Poznaliśmy kulturę, zwyczaje i kuchnie innych narodów. Jesteśmy bardziej otwarci na nowości, obyczaje innych, a także bardziej tolerancyjni. Zmęczeni, ale zadowoleni wracamy do Polski.
 

Turcja 2024

Pierwszy dzień pobytu w Denizli w Turcji w ramach projektu Erasmus+. Na początku zapoznaliśmy się z nauczycielami z Turcji oraz z Hiszpanii. Następnie zwiedziliśmy instytut dla uzdolnionych dzieci i młodzieży Nezihe Derya Baltali Scence and Art Center i poznaliśmy sposoby pracy nauczycieli z uczniami. Drugie miejsce, które odwiedziliśmy to Pamukkale University, który kształci inżynierów i rozwija branżę IT. To był dzień pełen pozytywnych wrażeń i emocji.

Za nami drugi dzień pobytu w Denizli w ramach programu Erasmus+. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy była szkoła Durmus Ali Coban High School. Uczestniczyliśmy w dwóch godzinach lekcyjnych języka angielskiego w 9 klasie (odpowiednik I klasy szkoły ponadpodstawowej). Lekcja była bardzo interesująca, zawierała wiele metod aktywizujących, w tym z wykorzystaniem IT. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem w wypełnianiu zadań. Kolejnym punktem tego dnia było przedstawienie prezentacji dotyczących dobrych praktyk stosowanych przez nauczycieli w Turcji, Hiszpanii i Polsce.

Trzeci dzień upłynął nam na zwiedzaniu starożytnych miast Hierapolis i Laodycea. Znajdują się tam ruiny świątyń, amfiteatr i nekropolie. Następnie wybraliśmy się do Pamukkale, aby zobaczyć niesamowite formy wapienne i wymoczyć stopy w słynnych basenach. Obiekt ten wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na koniec udaliśmy się na tradycyjny bazar.

Czwartego dnia tworzyliśmy animację komputerową na temat: „What is gamification?” na platformie Powtoon. Po satysfakcjonującej pracy udaliśmy się do prywatnej szkoły języka angielskiego ELAC. Tam obejrzeliśmy wyposażenie sal lekcyjnych, a następnie zajęcia z wykorzystaniem gier.

Ostatni dzień w Denizli rozpoczął się wizytą w Pamukkale University, gdzie podzielono się informacjami w jaki sposób program Erasmus + realizowany jest na tej uczelni. Następnie zostały omówione i przydzielone zadania, które każdy z zespołów musi wykonać przed wyjazdem do Hiszpanii. Na koniec uczestnicy wyjazdu otrzymali certyfikaty.
Wyjazd ten wzbogacił wiedzę metodyczną nauczycieli z zakresu nauczania i wykorzystania nowoczesnych metod. Uczestnicy wyjazdu udoskonalili umiejętność posługiwania się językiem angielskim, poszerzyli wiedzę o świecie i kulturze innych narodów. Na pewno korzystnie wpłynie to na jakość pracy nauczycieli.
Skip to content